Kurs Muchowy

nauka posługiwania się wędką muchową

ABC muchówki

Na kursach muchowych – nawet jeśli jesteś zupełnie zielony, poznasz ABC muchówki. Jeśli będziesz chciał poprzestać na ABC to Twoja decyzja ale sądzę, że po kilku godzinach lekcyjnych będziesz chciał więcej i więcej.

Oto co musisz wiedzieć na początek. Wędka muchowa to nie firma, model, kolor, waga, cena !

Zestaw musi pasować Tobie. Kupując, biorąc do ręki musisz wiedzieć, że to jest ten kij. Jeśli nie masz doświadczenia to zawsze „waż w dłoni” wędkę z kołowrotkiem i linką – dopiero wtedy będziesz wiedział, czy zestaw jest wyważony i dość poręczny. Mówię o wadze „odczuwalnej”.  Dobrze wyważony, nawet dość ciężki zestaw, sprawia wrażenie lżejszego niż jest w istocie. Ale pamiętaj - każda, nawet najfajniejsza  muchówka bez kołowrotka z nawiniętą  linką jest bezwartościowym narzędziem. Wędka, kołowrotek. linka. Te trzy elementy tworzą zestaw muchowy. Dopełnieniem jest przypon i oczywiście mucha lub muchy. Dobrze dobrana całość daje łowiącemu na muchę radość i podnosi jego wędkarską skuteczność. O takim zestawie można powiedzieć, że leży w ręku. Zaczynając przygodę z muchówką pamiętaj, że istnieje parę różnych typów uchwytów głównie z korka, co ma wielkie znaczenie dla samego sposobu trzymania wędki w dłoni. Trzy podstawowe chwyty wędki wyraźnie się różnią i trzeba znaleźć swój. Waga kołowrotka też ma znaczenie, zwłaszcza przy całodziennych połowach. Nie ulegaj popularnemu mitowi że kołowrotek muchowy jest tylko magazynem linki.

Wędkarze, którzy tak mówią nigdy nie holowali większej ryby na wędce muchowej.

Podczas holu przy użyciu wędki muchowej zawsze holujemy za pomocą kołowrotka. Holowane ryb za pomocą drugiej ręki czyli ściąganie linki ręką jest wielkim błędem. Hamulec kołowrotka musi oddawać walczącej rybie linkę. Wyjątkiem mogą być ryby do 20cm. Namawiam Cię gorąco aby kupował wieloczęściowe wędki muchowe. Bardzo ułatwiają transport, a w przypadku uszkodzenia którejś z części koszty naprawy są dużo niższe. W rozmowach na temat muchówek często pomijanym elementem wędki są przelotki. Staraj się wybierać te większe. Złącza muszą być pewne – ciasne. Klekotanie czy jakikolwiek luz na łączach dyskwalifikuje wędkę. Brak luzu na złączach ma wielkie znaczenie. Po pierwsze jest irytujące podczas rzutu, po drugie prędzej czy później w tym miejscu wędka pęknie.

Pamiętaj, że metoda sztucznej muchy jest najaktywniejszą ze wszystkich metod wędkarskich.

Twoja wędka muchowa jest Twoja i to Ty będziesz jej używał. Nie daj się sugerować, wybieraj to co Tobie pasuje.

Jeśli chcesz przetestować różne zestawy muchowe, porównać, nabrać pewności i wiedzy to zapraszam na moje kursy muchowe.

Marek Puczyński
Certyfikowany instruktor FFI
Tel. +48 606 767 546
e-mail:
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

jak łowić na muchę

 KURS MUCHOWY IFFF large


 

to jest to - KURS MUCHOWY - RZUT MUCHOWY

 

Kurs muchowy z instruktorem IFFF

 

kurs muchowy wroclaw

 

Kurs muchowy rzut muchowy

 

 Certyfikat MCI